Kesy kissakaveri helpotti villikon kotiutumista



Villiintyneen Kamin sopeutuminen kotikissaksi vei oman aikansa. Sylissä Kami ei viihdy vieläkään pitkään. Kuvat: Jukka Yrjönen

Kami on alun perin villiintynyt kissa, joka löytyi Tammelasta lokakuussa 2009. Susanna Pohjosen talouteen Kami saapui vuoden 2010 alussa, kun hän päätti hankkia Carlos-kissalleen kaverin. Kami oli arka ja sähisi, mutta antoi silittää itseään.

– Kami oli uudessa kodissa aluksi hyvin varovainen ja vietti ensimmäiset päivänsä keittiön pöydän alla. Carloksenkin kanssa sillä oli nokkapokkaa: sähinää ja käpsimistä. Melko pian kissojen välit muuttuivat kuitenkin kaverillisiksi, ja nyt ne ovat erottamattomat.

Susanna sai houkuteltua Kamin pöydän alta laserkynällä, jonka punaisesta pisteestä utelias kissa kiinnostui heti. Samalla se alkoi kehrätä kovalla äänellä ja on siitä lähtien hyrrännyt aina leikkiessään. Myös syliin nostaminen saa kissapojan hyrisemään, vaikka mikään sylikissa Kami ei olekaan.

– Kesti monta kuukautta ennen kuin sain ylipäätään otettua Kamin syliin. Nykyäänkin se haluaa melkein heti pois ihmisen otteesta. Kami on sen verran säikky, että minun pitää välttää äkkinäisiä liikkeitä. Se aristelee myös vieraita, vaikka haisteleekin heitä uteliaana.


Kami on herkkusuu, jonka lempiruokia ovat maksa, sydän ja raksut. Kuvat: Jukka Yrjönen

Saunomista ja hiekkakylpyjä

Kami on oppinut monta asiaa tarkkailemalla kesyä kissakaveriaan Carlosta. Se esimerkiksi onkii ruoat tassullaan kiposta tämän esimerkkiä seuraten. Lauhkea lajitoveri onkin helpottanut Kamin kotiutumista. Carlos on Kamille paitsi esimerkillinen kissan malli, myös korvaamatonta seuraa emännän ollessa poissa.

– Kaksikko heittäytyy päivittäin vauhdikkaisiin juoksuleikkeihin, joiden jälkeen matot ovat kasassa ja rullalla. Kotiin saapuessani parivaljakko tulee minua vastaan ovelle. Kami on Carloksen tukemana rohkaistunut aika tavalla alkuajoista. Se luottaa minuun ja tulee usein jalkoihini puskemaan ja maukuu kimeällä äänellä ollessaan nälkäinen.

Kamilla on paljon hassuja tapoja. Uroskissa piehtaroi mielellään hiekkalaatikossa, johon se toisinaan jää makailemaan hiekanvaihdon jälkeen. Herra viettää paljon aikaa myös saunassa, jopa kevyissä löylylämpötiloissa! Päivisin Kami ottaa lunkisti: katselee ikkunasta maailman menoa, syö ja nukkuu.

Käänteentekevä vaihe elämässä


Lounaishämäläisessä maalaiskunnassa hylättynä harhaillut Kami on nykyään visusti sisäkissa. Ulkona se olisi liian suuressa vaarassa päätyä omille teilleen. Susanna on kuitenkin aikeissa rakentaa lemmikeilleen kesäksi ulkotarhan.

– Kissojen on tyytyminen sisäleikkeihin vielä muutama kuukausi, mutta sukkelalle kaksikolle se ei tuottane vaikeuksia. Molemmat jaksavat kisailla ja kiinnostua uusista leluista. Kamin ehdoton lempilelu on keppi, jonka päässä on höyheniä.

Sisätiloissakin kissoille piisaa siis ajanvietettä. Kamille sen nykyolot ovat lottovoitto: pääseminen huolehtivaan kotiin on ollut käänteentekevä vaihe elämässä, joka olisi voinut päättyä myös kurjasti.

– Kami vaikuttaa tyytyväiseltä. Tuntuu kovin kurjalta, kun kissoja hylätään. Onneksi tämän kissan loppuelämä on turvattu.

****************************************

Japanin luonnonkatastrofi koskettaa myös eläimiä

Viimeaikojen Japanin tapahtumat ovat järkyttäneet varmasti monia. Osakassa sijaitseva eläinsuoja ARK (Animal Refuge Kansai) on valmistautunut ottamaan suojiinsa satoja ja jopa tuhansia eläimiä, jotka ovat jääneet maaliskuisen maanjäristyksen ja sen nostattaman tsunamin takia pulaan. Monien muistossa on vielä Koben maanjäristys 17.1.1995, jolloin ARK otti suojiinsa 600 kissaa ja koiraa sekä muun muassa lintuja ja kaneja.

Nyt ARK on aloittanut pelastusoperaation tuhoutuneella alueella. Koirat ja kissat vaeltelevat entisten kotiensa läheisyydessä. Koirista osa on jäänyt kiinni kettinkeihinsä, ja raunioista on löytynyt myös haavoittuneita kotieläimiä. ARK kiertää evakuointikeskuksia ja jakaa niihin eläinten ruokaa ja vilttejä. Ongelmana on, että kaikkiin evakuointikeskuksiin ei pääse lemmikkieläimen kanssa. ARK pyrkii nyt perustamaan sellaisia majoituskeskuksia, joihin lemmikkien omistajat pääsevät turvaan eläintensä kanssa. Lemmikeistä osa saa turvapaikan ARK:n tiloista Osakassa.

Maaliskuussa ARK:n suojaan tuotiin esimerkiksi 8-vuotias kultainennoutaja, joka oli sidottu autojen paikoitusalueelle lähellä Osakaa. Koiraa luultiin hylätyksi, mutta sen omistaja olikin majoittunut lähistön hotelliin, jonne ei saa viedä lemmikkieläimiä. Koira oli paennut omistajansa kanssa Fukushiman Kooriyamasta, läheltä ydinvoimala-aluetta. ARK on lupautunut pitämään huolen koirasta kunnes sen omistaja pääsee turvalliseen paikkaan, johon voi mennä lemmikin kanssa.

ARK antaa turvapaikan myös Japanista lähtevien ulkomaalaisten lemmikeille. Viimeisimmän tällaisen pelastusoperaation kohteena oli Maggie-kissa, joka haettiin Osakan lentokentältä sen omistajan lähdettyä takaisin Saksaan. Lisätietoja maanjäristyksestä ja Japanin eläinten kohtaloista saa ARK:n kotisivuilta, joilta löytyy myös tilitiedot lahjoituksia varten: www.arkbark.net.

***********************************************

6.5. Suomi puhtaaksi -päivässä!

HESY osallistuu Suomen suurimpiin ympäristökampanjoihin ja haastaa kaikki jäsenensä mukaan siivoustalkoisiin. Tavoitteena on siivota yhden päivän aikana maamme kaikkien kuntien ja kaupunkien roskaantumisalueet. Kampanjan takana on voittoa tavoittelematon yhdistys Green Earth ry, ja tasavallan presidentti Tarja Halonen toimii sen suojelijana. Siivoustalkoot on osa maailmanlaajuista liikettä Let's Do It!, jonka tavoitteena on siivota koko maailma. Kampanja on toteutettu onnistuneesti jo kuudessa Euroopan maassa: Virossa, Latviassa, Liettuassa, Portugalissa, Sloveniassa ja Romaniassa.

Osallistu Sinäkin koko kansan talkoisiin!

*********************************************************

Eläinystävällinen ehdokas eduskuntaan

Animalian vaalisivut auttavat eläinystävällisen kansanedustajaehdokkaan löytämisessä. Eläimiä puolustavien ehdokkaiden saaminen eduskuntaan on nyt ensiarvoisen tärkeää, sillä eläinsuojelulain kokonaisuudistus on tarkoitus aloittaa seuraavalla hallituskaudella.

SEYn ja Animalian vaalikyselyn tulokset kokonaisuudessaan sekä järjestöjen vaalitavoitteet ovat nähtävissä järjestöjen yhteisellä verkkosivulla: www.elainpolitiikka.fi/vaalit2011/

Animalian kokoama lista turkistarhauksen lopettamiseen sitoutuneista ehdokkaista: http://www.animalia.fi/turkisvastaiset

HESY:n puheenjohtaja Hannele Luukkainen on yksi vaaliehdokas, jonka tavoitteena on parantaa eläinten asemaa maassamme: http://www.hanneleluukkainen.fi/elainsuojelija.php

*******************************************************''

HESY:n tuotevalikoimaa

Kestosuosikki! Hesyn T-paita
T-paidat ovat HESY:n suosituimpia tuotteita. Hanki omasi! Valikoimassa on useita painatuksia. Koko- ja värivaihtoehdot vaihtelevat eri painatuksissa Myös ladyfit-malleja ja lasten kokoja. Hinta 13 euroa. Tutustu mallistoon: http://www.hesy.fi/tuotteet.htm

Rintanapit
Hesyn rintanappi välittää hyvää sanomaa. Valikoimassa erilaisia eläinten kuvia ja tekstejä (mm. Cat Power, Hanki elämä Hesystä, Eläin ei ole lelu yms.). Hinta 1 euro.

Jääkaappimagneetti
Valikoimassa pehmolelumaisiaeläinhahmoja, mm. sammakko, siili, lammas, leppäkerttu, kissa, koira jne. Hinta eläinhahmon koon mukaan 6-7 euroa.

Avaimenperä
Hauskat eläinhahmo-avaimenperät. Valikoimassa mm. koira, kissa, mustekala, heinäsirkka, leppäkerttu jne.Hinta avaimenperän koon mukaan 6-7 euroa.

Cat Power -sukat
Sukan varressa hopeinen Cat Power -painatus. Värivaihtoehdot: vihreä, sininen ja harmaa. Yksi koko: 40–45. Hinta 2 euroa.

Lahjoja eläinystävälle
HESY:n eläinsuojelupuodissa myydään paljon huokeita, kierrätettyjä eläintarvikkeita, kuten lämmittäviä eläinasuja, ulkoiluremmejä, ruokakippoja, leluja ja paljon muuta. Os. Yhdyskunnantie 11, avoinna ma-pe 10-18, su 15-18

Kulkukollin kirpputori

Kevätvaatteet ovat saapuneet Kulkukollin kirpputorille. Valikoimassa on myös huokeita kukkavaaseja, koriste-esineitä, astioita, pöytäliinoja, tauluja ja muita sisustusesineitä. Laaja urheiluvälinevalikoima palvelee reippailijoita ja keventäjiä. Kirjojen ystävät löytävät kirpputorin laajasta valikoimasta huokealla hyvää lukemista, eurolla saa viisi kirjaa. Kulkukollin kirpputorille voi lahjoittaa kaikki tarpeettomat tavarat myytäväksi löytöeläinten hyväksi. (Isoja huonekaluja ja kodinkoneita emme valitettavasti voi tilanpuutteen vuoksi ottaa vastaan).

Yhdyskunnantie 11

Avoinna:
ma-pe klo 15-18, la 12-15 ja su 12-18.

Perintöpuoti

Perintöpuoti on pullollaan hyvää ja huokeahintaista lukemista. Puodista löytyy lisäksi koruja, tauluja, astioita, vaatteita ja mitä erilaisimpia vanhoja aarteita. Valikoima vaihtuu jatkuvasti, tervetuloa tekemään löytöjä! Mäkelänkatu 34, Vallila. Avoinna arkisin klo 11-18.

********************************************************************************

Seuraava kuukausikirje ilmestyy toukokuussa. Aurinkoista kevättä!

Toivottavat HESY:n eläimet ja henkilökunta.

Jos haluat saada kuukausikirjeen sekä HESY:n tiedotteita ja tietoa tulevista tapahtumista suoraan sähköpostiisi, ilmoita asiasta sähköpostitse osoitteeseen: erja.veivo@hesy.fi

Lue:
Maaliskuun kuukausikirje
Helmikuun kuukausikirje
Tammikuun kuukauskirje

Vuoden 2010 kuukausikirjeet:
Joulukuun kuukausikirje
Marraskuun kuukausikirje
Lokakuun kuukausikirje
Syyskuun kuukausikirje
Elokuun kuukausikirje
Heinäkuun kuukausikirje
Kesäkuun kuukausikirje
Toukokuun kuukausikirje
Huhtikuun kuukausikirje
Maaliskuun kuukausikirje
Helmikuun kuukausikirje

********************************************************************************

Helsingin Eläinsuojeluyhdistys
Yhdyskunnantie 11, 00680 HELSINKI
Puh. (09) 54200 100 tai (09) 54200 101
Faksi: (09) 54200 142
Sähköposti: hesy@hesy.fi